середа, 25 вересня 2024 р.

Матеріали до Вшанування жертв Бабиного Яру

 Бабин Яр – місце пам’яті та некрополь близько 100 тисяч цивільних громадян і військовополонених, розстріляних нацистами у 1941–1943 роках. Серед них – євреї і роми, червоноармійці, комуністи, підпільники Організації українських націоналістів, “саботажники”, порушники комендантської години та навіть пацієнти психіатричної лікарні імені Павлова.

Трагедія стала символом “Голокосту від куль” і нацистської політики масового знищення людей.

Масові розстріли в Бабиному Яру розпочалися відразу після вступу нацистів та їхніх союзників до Києва у вересні 1941 року і відбувалися чи не щоденно до завершення окупації Києва.

Найтрагічнішими стали 29–30 вересня, коли вбили майже 34 тисячі євреїв – мешканців Києва. В німецьких донесеннях цю операцію назвали “гросакцією” (“велика акція”, від нім. Großaktion). Формальним приводом до неї стала радянська диверсія зі знищення Хрещатика 24 вересня.

Нацистська операція в Бабиному Яру 29–30 вересня стала однією з наймасштабніших каральних акцій Другої світової війни. Більшість населених пунктів України мають свої більші чи менші “бабині яри” – місця нацистських розстрілів євреїв та інших жертв.

Провідна роль у розстрілах кінця вересня початку жовтня 1941 року в Бабиному Яру належить зондеркоманді 4а під орудою штандартенфюрера СС Пауля Блобеля. Цей нацистський підрозділ здійснив також масові вбивства євреїв у Львові, Рівному, Луцьку, Новограді-Волинському, Житомирі, Білій Церкві та інших містах.

Голокост – важка незагоєна рана в історії України в Другій світовій війні. Жертвами злочину стали близько півтора мільйона українських євреїв. Нацисти знищили їх як соціокультурну й етнорелігійну спільноту.

Пам’ять про трагедію Бабиного Яру попри всі обставини завжди залишалася живою. Перші художні твори на цю тему з’явилися вже в 1941–1943 роках. Художник-етнограф Юрій Павлович щодня робив замальовки олівцем із натури. Першими художніми текстами стали поетичні твори Ольги Анстей та Людмили Титової.

По війні радянський режим замовчував або спотворював пам’ять про жертв, намагався зруйнувати сам яр та навколишні кладовища. Проте це йому не вдалося. Бабин Яр залишався застереженням про небезпеку від ненависті, расизму, міжнаціональної ворожнечі, переслідування та знищення людей за етнічною, політичною, релігійною або іншими ознаками.

Пам’ять про Голокост і Бабин Яр, зокрема, це також вшанування рятівників, Праведників народів світу. Це почесне звання присуджують з 1963 року людям, які в роки нацистської окупації рятували євреїв від переслідувань та загибелі. Сьогодні Україна посідає четверте місце за кількістю Праведників народів світу серед країн, в яких встановлено факти порятунку євреїв. Станом на 1 січня 2021 року відомо імена 2673 Праведників з України.

Праведники Бабиного Яру

Порятунок євреїв у роки нацистської окупації Європи став предметом вивчення у державі Ізраїль. Національний інститут пам’яті Катастрофи і Героїзму Яд Вашем 1963 року затвердив критерії для отримання почесного звання “Праведник народів світу”. Праведниками визнаються неєвреї, які ризикували життям, рятуючи євреїв під час Голокосту. Усіх, хто був причетний до порятунку, нагороджують медалями й дипломами, на їхню честь висаджують дерева на Алеї Праведників, їм призначають довічні пенсії.

В СРСР знищення євреїв під час Другої світової війни замовчувалося. Наслідком цього стало в тому числі те, що рятівники з цих територій (включно з УРСР) опинилися поза практиками вшанування. На момент розпаду Радянський Союз посідав 17-те місце серед країн, звідки походили Праведники народів світу. Активні пошуки жителів України–рятівників євреїв, розпочалися лише з жовтня 1988 року, коли розпочало діяльність Київське товариство єврейської культури і його перша структура – фонд “Пам’ять Бабиного Яру”. Фонд спрямував зусилля на пошук праведників в Україні. У квітні 1989-го він затвердив звання Праведник Бабиного Яру і Праведник України. На 1 січня 2021 року відомо ім’я 2673 Праведників з України (4 місце серед країн, в яких встановлено факти порятунку).

Праведники – це цивільні беззбройні жителі окупованих територій. Серед них люди різних національностей – українці, росіяни, поляки, білоруси, татари, вірмени, греки й німці. Вшановуючи Праведників, мусимо пам’ятати, що їхні вчинки – не лише факти порятунку людей чи цілих сімей, а й  ризик власним життям, життям рідних, включно з малолітніми дітьми або старенькими батьками.

Історії 190 праведників (у тому числі православного священика Олексія Глаголєва та його родину, котрі першими з українців отримали звання “Праведник народів світу”) зібрано в Банку портретів на сайті www.портрети.com.ua, розробленого в рамках проєкту “Українці-рятівники. Марафон історій”. Метою цього проєкту Національного музею історії України у Другій світовій війні, Українського інституту вивчення Голокосту “Ткума” та Українського інституту національної пам’яті є зосередження на одному електронному ресурсі біографічні довідки, фото, документи, відео про українців, які під час Другої світової війни рятували євреїв, ромів та інших жертв нацизму. Відеоролики про українців–рятівників доступні за посиланням: https://www.facebook.com/watch/332380996916541/395448348079483.

https://www.youtube.com/watch?v=MsZgl2XUVlE


День Партизанської слави

 23 вересня 2024 року завідувачка історичного музею Кам'янського ліцею №1 Поліщук М.В. до Дня партизанської слави провела екскурсії для учнів 8-В,9-А,10-Б класів. Здобувачі освіти поглибили знання про партизанський рух в Україні, героїв партизанського руху.

Вчителька історії Лілія Шрамко провела уроки історичної пам'яті в приміщенні шкільної бібліотеки з учнями 8-Б, 7-В і 9-Б класів. Учні дізналися про дії партизан в роки Другої світової війни і порівняли з діяльністю сучасних партизан. Дякуємо Галині Сербул і Тетяні Ткачук за підготовку виставки тематичної літератури.










вівторок, 17 вересня 2024 р.

Засідання професійної спільноти

 17 вересня 2024 року відбулося засідання професійної спільноти вчителів суспільно-гуманітарного циклу. Радо привітали молоду колегу Людмилу Кравець. На засіданні затвердили план роботи професійної спільноти на 2024-25 навчальний рік і розробили стратегію діяльності вчителів у новому навчальному році.

План роботи професійної спільноти вчителів історії ,правознавства і громадянської освіти на 2024-2025 н.р.

Проблема над якою працює професійна спільнота :

Формування та вдосконалення предметних компетенцій учнів шляхом використання інноваційних технологій на уроках історії, правознавства і громадянської освіти.

 

Пріоритетні напрями роботи  професійної спільноти вчителів історії ,правознавства і громадянської освіти на 2024-2025 н.р.

1.    Впровадження нового Державного стандарту базової повної загальної середньої освіти

2.    Систематична робота з підготовки до НМТ,олімпіад ,конкурсів , МАН.

3.    Робота з обдарованими учнями, формування історичних компетенцій учнів.

4.    Розвиток креативного мислення учнів на уроках суспільних дисциплін .

5.    Розвиток пізнавального інтересу до регіональної історії, відзначення памятних дат

6.    Індивідуальна робота та диференціація навчання

7.    Участь у Всеукраїнських конкурсах « Лелека», « Кришталева сова» , « Олімпус».

8.    Моніторинг, корекція та розвиток умінь і навичок учнів

9.    Удосконалювати методичну майстерність, підвищувати науково-теоретичну підготовку, оновлювати професійні та загальноосвітні знання.

10.  Перевага у виборі форм роботи, які передбачають високий рівень активності кожного учня

11. Формування в учнів уміння самостійно поновлювати знання та застосування їх у процесі навчання

12.  Робота суспільної лабораторії: співпраця з історико-культурним заповідником, участь у міських історично – краєзнавчих заходах.

Уся навчально-виховна робота на уроках історії і суспільних дисциплін підпорядкована меті: « Формування національно-патріотичних цінностей підростаючого покоління через усвідомлення героїчних сторінок власної історії.

Виховувати повагу і шанобливе ставлення до державної символіки»

 

Науково – методичні проблеми  професійної спільноти вчителів історії ,правознавства і громадянської освіти

Кравець Л.С. – вчитель історії, ЗБД, географії « Використання інтерактивних технологій і методів навчання на уроках історії»

Поліщук М.В.- вчитель історії, правознавства і громадянської освіти « Інноваційні підходи до формування предметних компетенцій учнів у процесі вивчення суспільних дисциплін»

 Рубанович Л.О. – вчитель історії, правознавства і громадянської освіти,                        « Формування компетенції особистості, шляхом використання інноваційних форм навчання»

Шрамко Л.С.- вчитель історії, правознавства і громадянської освіти, « Інформаційно  - комунікативна компетентність – основа формування історичного світогляду учнів сучасної школи»

 

Засідання №1

1.    Обговорення методичних рекомендацій викладання історії і суспільних дисциплін у 2024-2025 н.р.

                                                                                       Поліщук М.В.

2.    Особливості викладання предметів суспільно-гуманітарного циклу  в умовах воєнного стану : « Дистанційний урок – вимоги часу»

                                                                                     Шрамко Л.С.

 3. Особливості викладання інтегрованого курсу «Україна і світ» у 5-6 класах

                                                                                    Кравець Л.С.

3.    Обговорення плану роботи професійної спільноти

                                                                                     Шрамко Л.С.

4.    Опрацювання Інструкції ведення класного журналу

                                                                                       Шрамко Л.С.

5.    Про затвердження календарних планів та навчальних програм з історії, правознавства та громадянської освіти                               

                                                                                       Шрамко Л.С.                                                                                      

           Засідання №2

1.    Критичне мислення у світлі вимог концепції НУШ. Вплив критичного мислення на ефективність навчання учнів, формування предметних компетенцій.

                                                                                     Шрамко Л.С.

2.    Відкритий урок  у 11 класі                                  

                                                                                    Рубанович Л.О.

3.    Обмін досвідом роботи в умовах дистанційного навчання.

                                                                                    Члени ПС

4.    Проведення І етапу Всеукраїнської олімпіади з історії і основ правознавства

                                                                                   Шрамко Л.С. 

  Засідання №3 

1.    Розвиток ініціативи і творчості кожного вчителя, впровадження інноваційних технологій на уроках з метою формування конкурентоспроможної особистості.      

                                                                ( Обмін досвідом роботи) 

2.    Відкритий урок у 7 класі

                                                                                     Поліщук М.В.

3.    Обмін досвідом роботи при використанні інтерактивних технологій на уроках та в позакласній роботі.

                                                                                     Члени ПС

4.    Формування культури творчої особистості на уроках Громадянської освіти

                                                                                      Шрамко Л.С.

Засідання №4

 

1.    Сучасний урок - співпраця усіх учасників освітнього процесу. Інтеграція навчання в системі нових інноваційних технологій.                                                                                

                                                                                    Рубанович Л.О.

2.    Підсумки участі учнів ліцею  у ІІ етапі предметних олімпіад і захисту дослідницьких робіт  МАН

                                                                                    Шрамко  Л.С.

3.    З досвіду роботи в НУШ

                                                                                    Поліщук М.В

                                                                                    Шрамко Л.С. 

Засідання №5

 

1.    Роль патріотичного виховання в процесі формування особистості на уроках історії і суспільних дисциплін.

                                                                                     Шрамко Л.С.

2.    Відкритий урок у 10-В класі з Громадянської освіти

                                                                                    Шрамко Л.С.

3.    Обмін досвідом роботи за оновленими програмами.

                                                                                   Члени ПС

4.    Сторінками нових підручників.                                                                                                                                       

                                                                                         Поліщук М.В.