Згідно з архівними документами, в роки війни на території України налічувалося до 1 мільйона партизан. Багато з них було нагороджено орденами і медалями. У 2001 році Леонід Кучма підписав указ про заснування Дня партизанської слави з метою вшанування подвигу ветеранів.
Датою свята був обраний день 22 вересня, який вважається датою зародження партизанського руху.
Українські партизани та цікаві факти про них
Під час Другої Світової війни на українських територіях у тилу нацистів діяло близько 200 тисяч партизанів. Серед військовослужбовців партизани були як серед Червоної Армії, так і серед УПА. Радянська пропаганда часто замовчувала подвиги українських партизанів, а вони, між тим, завдавали великих втрат армії Гітлера, сприяли швидкому просуванню радянської армії та деокупації українських міст:
- Під час Другої Світової українським партизанам подекуди доводилося боротися не лише з солдатами Третього Рейху, а й із радянськими партизанами, які намагалися придушити українських повстанців. Радянські партизани шукали націоналістів серед українських.
- Партизани зробили великий внесок в українську культуру. Про партизанський рух складено чимало народних пісень.
- Головним центром формування партизанських загонів була Сумська область. Тут партизанам було зручно діяти через велику площу лісів.
- Партизани здебільшого займалися прихованими диверсіями і розвідкою, але іноді вступали у відкритий бій. 2 грудня 1941 року в Чернігівській області партизани розгромили німецький гарнізон зі 100 солдатів.
- У 1943 році понад 17 тисяч українських радянських партизанів брали участь у Битві за Дніпро. Завдяки їм вдалося обладнати багато переправ через річку.
- Після початку повномасштабної війни з Росією українські партизани показують чудеса відваги на окупованих територіях. Вони регулярно нагадують окупантам, що ті перебувають на українській землі. Нещодавно кримські партизани знайшли секретний ремонтний завод в Криму, виявили секретну базу вертольотів, а маріупольські партизани ліквідували російських загарбників.
- З моменту втргнення військ російської федерації на територію України розгорнувся новітній партизанський рух " Жовта стрічка". Зародився він 27 квітня 2022 року в Херсоні. Сучасні партизати, як і їх попередники - збирають цінні відомості і передають ЗСУ, чинять "бавовну", координують прицільний вогонь, псують ворожу техніку.
- Вчителька історії Марія Рибалка провела онлайн уроки з учнями 11-Б і 11-В класів на тему " Ви виборюєте нашу свободу".
- Вчителька історії Лілія Шрамко, провела бібліотечні уроки з учнями 5-Б,5-В, 6-А, 6-В,7-Б, 8-Б, 9-В класів у співпраці з працівниками Публічної бібліотеки Кам'янської міської ради Юлією Дмитрук і Тетяною Безверхою.