середа, 28 вересня 2022 р.

Вшанування жертв Голокосту 1941- 1943 років і сучасність

 

Жертви Голокосту 1941—1943[ред. | ред. код]

Оголошення німецького командування
Командир Зондеркоманди 4а Пауль Блобель
Есесовець риється в речах розстріляних в Бабиному Яру

Під час німецької окупації Києва у 1941—1943 Бабин Яр став місцем масових розстрілів німецькими окупантами мирного населення і радянських військовополонених; євреїв і циган — за етнічною ознакою, а також партійних та радянських активістів, підпільників, членів Організації українських націоналістів (переважно членів ОУН-м), заручників, «саботажників», порушників комендантської години та інших. Лише за два дні 29 та 30 вересня 1941 там розстріляли майже 34 000 євреїв[2]. Перший розстріл відбувся 27 вересня 1941, коли розстріляно 752 пацієнтів психіатричної лікарні ім. Івана Павлова, яка розміщувалась безпосередньо біля Бабиного Яру[3]. Точне місце розстрілу невідомо.

24 вересня 1941 на Хрещатику радянськими диверсантами були підірвані будинки, у яких розташовувалися представники окупаційної влади. Вибухи та пожежі продовжилися в наступні дні, було знищено близько 940 великих житлових і адміністративних будівель. У звіті представника імперського міністерства окупованих східних областей від 5 жовтня 1941 говорилося, що пожежа поширилася на площі 2 000 м², без даху над головою залишилося близько 50 000 осіб. Нацисти звинувачували в пожежі та вибухах євреїв і використали це як привід для знищення єврейського населення.

Наприкінці вересня 1941 зондеркоманда захопила дев'ять провідних рабинів Києва і наказала їм зробити оголошення: «Після санітарної обробки всі євреї й їхні діти, як елітна нація, будуть переправлені в безпечні місця…»

27—28 вересня на стінах будинків, огорожах і стовпах з'явилися оголошення з текстом українською, російською і німецькою мовами: «Всі євреї міста Києва і його околиць повинні з'явитися в понеділок 29 вересня 1941 року до 8 години ранку на ріг Мельникової і Дегтярівської вулиць (біля кладовища). Взяти з собою документи, гроші, цінні речі, а також теплий одяг, білизну тощо. Хто з євреїв не виконає цього розпорядження і буде знайдений в іншому місці, буде розстріляний. Хто з громадян проникне в залишені квартири і привласнить собі речі, буде розстріляний». Маса людей, які рухалися з різних районів міста, зливалася в один потік на вул. Мельникова. У кінці її, біля протитанкового рову, загородженого «їжаками», була поставлена «застава», за якою розгорнута похідна канцелярія. Почергово від натовпу відділяли 30—40 осіб і під конвоєм вели «реєструватися». У людей відбирали всі документи та цінності. Документи в поспіху кидали в мішки, а то і просто на землю, де вони лежали товстим шаром. Потім євреїв примушували роздягатися і через проходи в насипі виводили до краю яру, на протилежному боці якого на спеціально обладнаній дерев'яній платформі сидів кулеметник. Під безжалісний вогонь кулемета поліцаї заганяли палицями розгублених, голих, абсолютно знетямлених людей, не даючи їм схаменутися, зорієнтуватися. Розпачливе ридання, крики поліцаїв, благання про допомогу, прокляття катам, молитви, що заглушувалися веселими мелодіями вальсів з гучномовців, гуркотом літака, що кружляв над яром…

Сирецький концтабір

За кілька днів після розстрілів Бабин Яр відвідав німецький фотограф Йоганнес Хеле. Він зробив світлини того, як солдати СС розбирають речі розстріляних, а військовополонені під їх командою закопують яр.

1943 або 1944 роком датовано фотографію, яка зберігається у Національному музеї історії України у Другій світовій війні. На ній зображено вкрите снігом урвище, з крутими схилами майже без рослинності. Унизу — п'ять постатей — на повний зріст, у зимовому одязі. На зворотньому боці написано (рос): «Бабий яр. Г. Киев. Место расстрела советских граждан, жителей Киева, в 1941—1943 гг»[4].

Масові розстріли у Бабиному Яру та розташованому поруч із ним Сирецькому концтаборі проводилися і пізніше, аж до визволення Києва від окупації. Зокрема, 10 січня 1942 було страчено близько 100 матросів і командирів Дніпровського загону Пінської військової флотилії, а 18 лютого 1943 — трьох футболістів київського «Динамо»: Миколу Трусевича, Івана Кузьменка та Олексія Клименка (за деякими даними частина футболістів були службовцями НКВС, що і стало причиною розстрілу), що дало привід для створення після війни легенди про так званий «матч смерті».

У 1941—1943 у Бабиному Яру розстріляно 621 члена ОУН[5][6][7][8], серед них і відому українську поетесу Олену Телігу разом із чоловіком.

У різних публікаціях даються різні цифри загальної кількості знищених у Бабиному Яру — приблизно від 70 000 до 150 000 осіб[джерело?][9]. У 1946 на Нюрнберзькому процесі радянською владою наводилася оцінка близько 100 000 осіб[10], згідно з висновками спеціальної державної комісії для розслідування нацистських злочинів під час окупації Києва.

За даними історика, провідного наукового співробітника Музею історії Києва, відповідального секретаря Громадського комітету для вшанування пам'яті жертв Бабиного Яру Віталія Нахмановича, за весь час німецької окупації у Бабиному Яру були розстріляно 90–100 000 людей[11], з них приблизно 65–70 000 євреїв[12].





понеділок, 26 вересня 2022 р.

Заходи до Дня партизанської слави

 У День партизанської слави в Україні вшановують відважних патріотів, які боролися за нашу свободу.

22 вересня щорічно в Україні відзначається День партизанської слави. Раніше в це свято згадували в основному партизанів Другої світової війни. Але з 2014 року і в 2022 році в багато партизан з'явилося серед наших сучасників. Ці хоробрі люди протистоять озброєним солдатам на тимчасово окупованих Росією територіях.День партизанської слави - історія свята
День партизанської слави був заснований указом Леоніда Кучми в 2001 році "на підтримку ініціативи ветеранів війни та з метою всенародного вшанування подвигу партизанів і підпільників у Другій світовій війні". У цей день щорічно вітають партизанів і вручають їм нагороди.Історія партизанського руху українців
Під час Другої світової війни на українських територіях в тилу нацистів діяло близько 200 тисяч партизанів. Серед військовослужбовців партизани були як в числі Червоної Армії, так і серед УПА. Вони звільняли з німецького полону своїх солдатів.
 В сучасних умовах російського вторгнення на територію України та тимчасову окупацію Частин Донецької, Луганської, Харківської, Запорізької і Херсонської областей, методи партизанського спротиву не змінилися. Наші відважні партизани знищують військову техніку, передають відомості про дислокацію військ і розміщення командних пунктів ворога, корегують вогонь ЗСУ, знищують колаборантів.
  Вчителі історії Поліщук М. В., Рибалка М.Д., Рубанович Л.О., Шрамко Л.С. - провели Уроки Мужності і Пам'яті .



четвер, 1 вересня 2022 р.

Календарно-тематичне планування 5 клас

 

Календарно-тематичне планування 5 клас

«Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти. 5–6 класи (інтегрований курс)» для закладів загальної середньої освіти (автори Власова Н.С., Желіба О.В., Кронгауз В.О., Секиринський Д.О., Щупак І.Я.)

Тема уроку

К-ть

годин

Дата

Примітка

1

ВСТУП.

Що таке історія?

1

 

 

2

Внесок української історії у світову спадщину

1

 

 

3.

Історія довкола нас.

1

 

 

 

ІІ Розділ Як пізнають історію?

 

 

 

4

Відлік часу в історії

1

 

 

5

Календарний та історичний час.

1

 

 

6

Підрахунок історичного часу.

1

 

 

7

Практична робота. Робота зі шкалою часу

1

 

 

8

Географічний та історичний простір.

1

 

 

9

Історична карта.

1

 

 

10

Середовище та його впливи на людину.

1

 

 

11

Територіальні межі та їх зміни.

1

 

 

12

Історико-географічні регіони України

1

 

 

13

Практичне заняття. Позначення та розпізнавання Історико-географічних регіонів України .

1

 

 

14

Контурна карта. Навики роботи з контурною картою

1

 

 

15

 Моделювання простору в минулому і сьогоденні

1

 

 

16

Моє рідне місто, село на мапах упродовж історії

1

 

 

17

Практичне заняття. Позначення місця розташування регіону, міста,села на контурній карті.

1

 

 

18

Урок узагальнення

1

 

 

 

ІІІ Розділ Джерела пізнання минулого і сучасного

 

 

 

19

Історичні джерела. Типи і види історичних джерел

1

 

 

20

Факти і судження.

1

 

 

21

Критичне ставлення до історичних джерел. Огляд і характеристика історичного джерела

1

 

 

22

Історичний процес.

Історичне дослідження

1

 

 

23

Практичне заняття. Проєктна робота. Дослідження .

1

 

 

24

Речові джерела. Геральдика, нумізматика, сфрагістика.

1

 

 

25

Речові джерела. Побутові речі

1

 

 

26

Усні історичні джерела. Легенди, пісні,казки.

1

 

 

27

Усні історичні джерела. Прислів’я, приказки, загадки

1

 

 

28

Письмові інформаційні джерела .Літописи, хроніки, мемуари, листи.

1

 

 

29

Письмові інформаційні джерела. Давні книги

1

 

 

30

Письмові джерела дослідження сучасного суспільства. Мережа інтернет

1

 

 

31

Практичне заняття. Пошуки інформації в мережі Інтернет

1

 

 

32

Письмові джерела дослідження сучасного суспільства. Фейки.

1

 

 

33

Аудіовізуальні джерела. Картини, портрети, афіші,

1

 

 

34

Аудіовізуальні джерела. Фото і кінохроніка

1

 

 

35

Аудіовізуальні джерела дослідження сучасності

1

 

 

36

Етнографічні джерела. Антропологія, лінгвістика, етнографія.

1

 

 

37

Етнографічні джерела

1

 

 

38

Збереження та дослідження історичних джерел. Бібліотеки, музеї, архіви.

1

 

 

39

Бібліотеки. Екскурсія до шкільної бібліотеки

1

 

 

40

Музеї. Екскурсія до місцевого музею

1

 

 

41

Архіви

1

 

 

42

Практичне заняття. Робота з різними типами історичних джерел

1

 

 

43

Урок узагальнення

1

 

 

 

Розділ ІV Історія навколо мене

 

 

 

44

Де можна побачити історію?

 Музеї. Експонати

1

 

 

45

Музеї та історичні заповідники рідного краю

1

 

 

46

Практичне заняття. Характеристика місцевого заповідника

1

 

 

47

Віртуальна екскурсія найбільшими музеями світу

1

 

 

48

Де можна почути історію?

 

1

 

 

49

Походження понять, імен, назв.

1

 

 

50

Походження назви “Україна”.

1

 

 

51

Практичне заняття Походження власного імені

1

 

 

52

Історичні памятки.  .

1

 

 

53

Пам’ятки архітектури

1

 

 

54

Пам’ятки мистецтва

1

 

 

55

Пам’ятки скульптури

1

 

 

56

Памятники та їх види.

1

 

 

57

Пам’ятники рідного міста

1

 

 

58

Практичне заняття . Дослідження історії пам’ятника

1

 

 

59

Дослідники історії.

1

 

 

60

Дослідники давньої історії

1

 

 

61

Дослідники історії середньовіччя

1

 

 

62

Відомі українські дослідники історії

1

 

 

63

М. Грушевський, Д.Яворницький, О.Єфіменко

1

 

 

64

Фах історика

1

 

 

65

Фах історика

1

 

 

66

Як працюють історики?

1

 

 

67

Як працюють археологи?

1

 

 

68

Узагальнення з теми

1

 

 

69

Резервний час

1

 

 

70

Узагальнення з курсу

1